Rak piersi – wygramy!

profilaktyka raka

Rak pokrzyżował już niejednej osobie plany życiowe. Choroba naszej koleżanki Ani dała powód wszystkim mieszkańcom Dobrodzienia do rozmowy na temat choroby, profilaktyki i leczenia. A przede wszystkim zjednoczyła nas w zbiórce na jej leczenie i rehabilitację. To również powód dla nas, aby porozmawiać o profilaktyce raka – ponieważ choroba wykryta we wczesnym stadium daje szanse na całkowite wyleczenie. A spotkać może ona każdą z nas.

rak piersi badanie

Co to takiego profilaktyka? Badanie, dzięki któremu można wykryć raka na tyle wcześnie, aby jego leczenie było skuteczniejsze. Zaczynamy od prostego sprawdzenia, czy należymy do grupy ryzyka. Jeśli nie, mimo to nie zapominajmy o samobadaniu. W razie wątpliwości pójdź skonsultować je z lekarzem.

Kontrowersyjnym przykładem w dziedzinie profilaktyki raka piersi jest… Angelina Jolie. Dowiedziała się, że jest w grupie ryzyka, ponieważ jest nosicielką genu BRCA1 i prawdopodobieństwo zachorowania na raka piersi wynosi w jej przypadku 87%. W końcu podjęła trudną decyzję – poddała się operacji mastektomii piersi, aby w pełni zdrowia móc poświęcać się rodzinie. W ten sposób chciała sobie zaoszczędzić cierpienia. Mówiąc o tym publicznie starała się przełamać tabu, jakim jest rak piersi i przemienić w temat, o którym nie boimy się rozmawiać. Nie zachęcamy do tak radykalnych kroków, ale do regularnego badania – o czym też wspomniała nasza koleżanka Ania, w reportażu dla TVP Opole.

Czy jesteś w grupie ryzyka?

Jak już pisałam, rak to loteria – może spotkać każdą z nas. Największym prawdopodobieństwem zachorowania na raka są uwarunkowania genetyczne. Jednak często nie wiemy, czy nasi przodkowie chorowali na raka, ponieważ umierali bez możliwości badawczych, takich jak mamy w XXI wieku. Korzystajmy z wiedzy medycznej, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo zachorowania. Ryzyko dotyczy następujących kobiet:

– między 50 – 59 roku życia, gdyż ryzyko wzrasta wraz z wiekiem,

– wśród których w rodzinie wystąpił rak piersi, zatem mają uwarunkowanie genetyczne,

– które miały wczesną pierwszą miesiączkę,

– u których wystąpiła późna menopauza,

– które późno urodziły pierwsze dziecko tj. po 30 roku życia,

– które stosowały przez dłuższy czas hormonalną terapię zastępczą tj. tabletki antykoncepcyjne.

Ponieważ rak jest chorobą cywilizacyjną, wpływ na jej wystąpienie ma tryb i jakość życia. Czego zatem należy unikać?

– nieprawidłowej diety, szczególnie bogatej w tłuszcze nasycone,

– otyłości,

– alkoholu,

– napromieniowania w młodym wieku (w celach medycznych).

W jaki sposób powinnaś się regularnie badać?

– samobadanie, czyli dotyk i oglądanie piersi – raz na dwa miesiące,

– badanie USG – raz w roku po skończeniu 30 roku życia,

– badanie mammograficzne – co dwa lata po 40 roku życia, a po 50 raz w roku.

Najlepiej badać się regularnie! Samobadanie raz na dwa miesiące to tak niewiele, a może uratować Ci życie. Zróbcie swojej rodzinie i nam przysługę: zapomnijcie o zasadzie „Nie idę, bo jeszcze coś wykryje”. Zmieńcie myślenie na „gdy pójdę, a coś będzie – to mam szanse na całkowite wyleczenie i długie lata życia!”

Jakie objawy powinny nas niepokoić?

– gdy zmieni się kształt piersi,

– gdy wyczujemy guzek lub stwardnienie,

– gdy na skórze wystąpią zmarszczenia, wciągnięcia lub zmieni się jej kolor,

– gdy brodawka jest zaczerwieniona, wciągnięta lub owrzodzona,

– gdy z brodawki wydobywa się wydzielina.

Na stronach NFZ można znaleźć informacje o ośrodkach, które oferują bezpłatne badania mammograficzne lub cytologię. W ramach akcji „Dobrodzienianki mówią rakowi stop! Październik miesiące wali z rakiem” 27 października przyjedzie do Dobrodzienia mammobus NFZ. Zapraszamy wszystkie klientki do skorzystania z tej okazji.

Licytacja dla Ani

Na fanpage’u Dobrodzienianki mówią rakowi stop! trwają licytacje, na których możesz zdobyć również komplet firan FIRANY ADAMSKI. Celem jest zbiórka na leczenie i rehabilitację Ani chorej na nowotwór piersi.

Jeśli ktoś chce wspomóc Anię w walce z rakiem, można dokonywać wpłaty na rachunek Stowarzyszenia Dobrodzień Potrzebującym 46-380 Dobrodzień Pl. Wolności 24

NRB 08 1050 1504 1000 0024 3358 6563

przelew międzynarodowy:
IBAN: PL08 1050 1504 1000 0024 3358 6563
SWIFT: INGBPLPW

Urszula

Autor: Urszula

Z wykształcenia pedagog wczesnoszkolny, z wyboru krawcowa od 25 lat. Bezwzględna perfekcjonistka. Eksperymenty w kuchni i zabawy z wnukiem wypełniają jej wolny czas. Kocha dzieci i chwile spędzone z rodziną.

Komentarze

komentarz